Teakové drevo

Dospelý teakový stromLatinský názov „Tectona Grandis Linn". Vďaka svojej trvácnosti a stálosti je teakové drevo kráľom medzi tvrdým drevom a jedným z najcennejších spomedzi úžitkového a stavebného dreva. Teakové drevo má dlhšiu životnosť ako hociktoré iné tvrdé drevo a oplýva jedinečnou krásou. Odolá akýmkoľvek poveternostným vplyvom. Starovekí obyvatelia Barmy a thajskí príslušníci kráľovského rodu ho považovali za kráľovský strom.

Celé stáročia bol teak pilierom lodiarskeho priemyslu. Paluby Titanicu boli z teakového dreva, ktoré je aj dnes v takom dobrom stave ako keď sa loď potopiPaluba lode z teakového drevala v roku 1912. Teakové drevo sa tiež používa  v ropnom priemysle na Strednom východe, pretože ako jedno z mála dokáže vydržať nemilosrdné slnko na púšti a nie je ľahko horľavé. Dokáže odolať silným chemikáliám, hubám, hnilobe a termitom. Na rozdiel od iného dreva nesčerná ak sa dostane do kontaktu s kovmi. Najlepšie vynikne ak sa naň aplikujú transparentné a svetlé farby.

Teak je ľudový názov pre veľký listnatý strom „Tectona grandis" z čeľade Verbenaceae, alebo pre jeden z najcennejších úžitkových a stavebných materiálov. V Indii sa teakové drevo používa už viac ako 2000 rokov. Meno pochádza s malajského slova tekka. Strom má rovný, často cylindrovitý  kmeň (t.j. zhrubnutý pri spodnej časti) a  košatú korunu. Listy sú 30 až 60 cm dlhé a 25 až 35 cm široké. Listy stoja oproti sebe alebo v  praslene.  Tvarom sa podobajú tabakovým, avšak sú pevné s drsným povrchom.  Konáre sú zakončené početnými drobnými bielymi kvetmi na veľkých, priamych metlinách. Guľaté kôstkovité dužinaté plody majú veľkosť 1,5 cm v priemere.  Kôra stromu je má hrúbku asi  1.3 cm, je šedá až hnedošedá; belové drevo je biele, nevysušené jadrové drevo má prListy teakuíjemnú a aromatickú vôňu a krásnu zlatožltú farbu, ktorá dozrievaním stmavne na strakatú s tmavšími  pruhmi. Drevo si uchováva svoju aromatickú vôňu až do vysokého veku.  Jeho domovom je India, Barma a Thajsko. V týchto oblastiach sa vyskytuje až  po 25 rovnobežku na sever a 32 rovnobežku v Punjab. Nerastie v blízkosti pobrežia. Najcennejšie lesy sa rozprestierajú na miernych svahoch do 900 metrov nad morom. Stanovištia sa nachádzajú aj na Filipínach a Jáve, ako aj na Malajskom súostroví. Tiež sa pestuje v Afrike a Strednej Amerike. Počas obdobia sucha sú stromy bez listov; v teplých lokalitách opadávajú listy v januári, pričom vo vlhkých lokalitách zostávajú zelené až do marca. Na konci obdobia sucha, keď padnú prvé monzúnové zrážky nahadzuje nové lístie. Hoci má strom veľa kvetov, vytvorí sa len málo semien, pretože mnoho kvetov je sterilných. Lesné  požiare v období sucha bránia semenám, ktoré sú zrelé a  sčasti opadané, aby sa voľne zasiali. Ak rastú teakové stromy v dobrej zemi, dosahujú priemernú výšku 18 m za 15 rokov, s obvodom 0.5 m. V prírodných lesoch nie je strom s obvodom cca. 2 m (priemerom 0.6 m) mladší ako 100 rokov a často má viac než 200 rokov. Dospelé stromy dosahujú výšku asi 45 m.

Surové teakové drevo pripravené na spracovanieVďaka esenciálnemu oleju a kaučuku, ktorý drevo obsahuje, dokáže teakové drevo odolať prírodným živlom lepšie ako hociktoré iné drevo. Z tohto dôvodu sa využíva pri stavbe lodí, či dokonca na palubách lietadlových lodí! Je to kvôli jeho schopnostiam odolávať praskaniu, krúteniu a hnitiu. (Ak sa drevo neošetrí olejom a necháme nábytok vonku  dostane jemne šedý nádych.Teaková plantáž Proces trvá asi jeden rok.) V teplých krajinách oceňujú teakové drevo pre jeho výnimočnú životnosť. Ak je teak pod strechou je prakticky nezničiteľný. Teakové drevo je dobre známe už od staroveku ako cenný zdroj vďaka svojej spoľahlivej dlhej životnosti a odolnosti poveternostným vplyvom, ako aj spracovateľských kvalít. V Indii sa našli kusy teaku, ktoré mali viac ako 200 rokov a boli celkom nedotknuté. Teakové drevo má svoje využitie v lodiarskom priemysle, kvalitnom nábytkárstve, okenných a dverných rámoch, prístavoch, mostoch, žalúziách na chladiarenských vežiach, obloženiach, podlahách, vlakových vozňoch a benátskych roletách. Dôležitá vlastnosť teaku je jeho  výnimočne dobrá tvarová stálosť. Je pevné, strednej váhy a priemernou tvrdosťou. Termity likvidujú belové drevo, ale len zriedka napadnú jadrové; avšak nie je celkom odolné voči morským drevokazom. Teak je jedinečné drevo s charakteristickou farbou, ktorá variuje od olivovej cez žltošedú po jemne hnedú. Teakový nábytok sa objavoval už pred 19 storočím a Číňania ho využívali  hlavne na export do Európy. Počas Viktoriánskej éry začali s drevom pracovať vďaka  mechanickému rozvoju v 40tych rokoch 19. storočia, keď vynašli lisovacie stroje a rezačky dýh, ktoré im umožnili vyrábať elegantný, vysokokvalitný dekoratívny nábytok. Ďalším faktorom bol aj pokrok v transporte. Barma produkuje väčšinu celosvetovej dodávky. Za ňou nasleduje India, Thajsko, Indonézia a Srí Lanka.